NOTEBOOK EKRAN KARTI ARIZASI

Notebooklarda ekran kartı hatası, Chipset arızası kullanıcıların kafasını karıştıran ve her sorduğu soruya değişik cevaplar aldığı bir konu olarak sanırım sürekli gündemde olacaktır. Biz bu konu üzerine 10 yıllık deneyimimizi paylaşmak istedik;

 

Öncelikle laptopunuz neden ekran kartı chipset hatasına düşer. Laptopunuzun Markası Acer, Asus, Casper, Dell, Exper, Grundig, Hp, Lenovo, Msi, Packard Bell, Sony, Samsung, Toshiba, Vestel olsun fark etmez Kullanıcıların bu hataya düşmeden yapabilecekleri ve ekran kartı arızasını geciktirebilecekleri mümkünmüdür;

notebook-laptop-ekran-karti-chip-degisimi Evet Mümkün kullanıcının Notebook ekran kartı hatasını geciktirmek için satın almış olduğu laptopun yanında bulunan fan hava çıkış noktasını kapatmaması gerekiyor.  Örneğin laptopunuzu yatağınızda kullanıyorsunuz. Notebook yatağın üsütüne koyduğunuzda kendi ağırlığından dolayı yatağın içine doğru gömülecek ve fan hava çıkış noktası kapanacaktır. Laptopunuz hava almadığı için ekran kartı gerekli soğutmayı yapamayacak ve 6 ay gibi kısa sürede sıfır laptonuz ekran kartı chipset hatasına düşecek ve sırayla laptopunuz ekranı kırmızı ve daha daha sonrasında rengarenk olacak. Kısa bir süre sonra alt kasa çalışacak fakat ekrana görüntü hiç olmayacak. Siz Şanslısınız, çünkü laptopunuz 6 aylık olduğu için garantiye göndererek bu sorunu çözebilirsiniz.

 

Fakat ya garantisi yoksa ;

 

İşte o zaman durum değişir. Notebook ekran kartı chipset arızası gidermek için doğru adresi bulmak için uzun ve sıkıcı bir yola çıkarsınız.

Her Notebook ekranında görüntü gelmemesi sadece Laptop Ekran Kartı chipset hatasından dolayı yapmaz.

Ekran Kartı Arızası Gibi Görünüp Fakat Ekran Kartına, chipsetine Müdahale Gerektirmeyen Arızalar;

1- Notebook Ekranın Arka Kısmında data kablosu vardır. Kasa ile Ekran arasında görüntü Aktarımını sağlar. Maliyet olarak Ekran kartı chipset Hatası daha yüksek çıktığı için Notebook Ekran Data Kablosu Arızası Tespiti için güvendiğiniz bir servise test ettirmeniz gerekmektedir.
ACER 5735Z D1-3.

2- Notebook Ekranınız arızalanmış ve görevini yerine getirmiyor olabilir. Laptop ekranı değiştirmekte yukarıda bahsettiğimiz gibi Ekran kartı chipset arızasından daha düşük bir maliyetle yaptırabileceğiniz bir işlemdir. Notebook Ekranlarınız servisimizde aynı gün siz çayınızı yudumlarken kendi orijinal ekranı ile çık kısa sürede değiştirilir. Sizinde işiniz aksamamış olur.

3- Notebook ekran kartına voltaj gönderen entegreler arızalanmış görevini yerine getiremiyor ve ekran kartının istediği voltajı gönderemiyor olabilir. Bu işlemde Ekran kartı chipset değişimi maliyetinden çok daha düşük ve servisimizde aynı gün yapılabilecek bir işlemdir. Şehir dışında iseniz Servisimize ulaşarak yardım alabilir. Gerekirse tarafımıza kargo ile gönderebilirsiniz.  Kargo elimize ulaştıktan sonra arıza tespitleri yapılarak konuyla alakalı tarafınıza dönüş yapılıp onayınız alındıktan sonra müdahale işlemi gerçekleştirilir. Servisimizde yapılan tüm işlemler garantili ve uzman personel tarafından yapılmaktadır.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir